Flottiljens båtar

Detta är de uppgifter som finns i vårt medlemsregister. Om något är fel eller saknas så ber vi att ni kontaktar webmaster och sekreteraren.

På grund av lagen om personuppgifter på webben får jag inte sätta ut ägarens namn och telefonnummer utan dennes personliga medgivande. Vill ni ha med det kan ni skicka ett email till mig och säga det.

Om ni har egna hemsidor där era båtar finns inför jag gärna länkar dit.

 

 

 

 

Träbåtar

Nr Namn Hamn / Båtplats Byggnadsort Byggår Ägare Tel. nr.
21 Ystad Michael Ifverson
29 Azura Sverres båtbyggeri, Göteborg 1941 Mathias Jeppsson 0702-208253
128 Astri Valdemarsvik 1946
266 Plums Tidö varv (Mälaren) 1949
361 Hof (blogg om Hof) Lomma / B706 1954 Per Sten &
Johan Adolfsson
Per S: 046-127479
Johan A: 046-393868
364 Kåre 1952 Lars Ahlberg 042 – 33 33 21
365 1958
408 Wilma Ystad Br Martinsson Svineviken, Orust 1954 Mats Sjöberg  0768-565603
428 Smulan Stockholm 1955 Peter Ivarsson
492 Kristina Råå 1958
499 Miss Money Penny Dragsmark 1958
500 Piroschka Dragsmark 1953
539 Tora Dragsmark 1959
641 Pettson Ryhl, Åhus 1961
659 Gefion 1961 Peter & Karin Bergh
662 Kluck Ryhls, Åhus 1961
675 Ellinor Dragsmark 1960
709 Scirocco Lindströms 1961
710 Kaskad Borstahusen 1961
756 Slaghöken Dragsmark 1962 Anders Lihné
778 Krut Henån 1962 Ingmar Fredricson
793 Tallala Lundåkrabukten, Landskrona Råå 1962 Hasse
804 Mathilda Motala 1962
836 Minerva Saxemara 1963
848 Kookaburra III Williams
Motala Båtvarv
1963 Leif Persson 042 – 21 17 16
911 Cinderella Mats Seldén
Buvenäs, Stillingsön
1964
926 Mimmi Kungsör 1965
950 Isabella Mats Seldén
Buvenäs, Stillingsön
1965 Jerker och Lisa Lessing 046-188216
978 Tombombadill Mats Seldén
Buvenäs, Stillingsön
1965
985 Pepita Lindström
Borstahusen
1966 Gary Davenport
Christer Andersson
1007 Felicia Lomma Norrtälje 1965 Peter Ryden 070-312 11 36
1011 Ellinour four Mats Seldén
Buvenäs, Stillingsön
1965 Bo-Göran Ekevik 0413 – 183 05
1036 Kaxi Ryhls, Åhus 1966 Peter Alexanderson
1059 Charlotte Uddevalla 1966 Margareta Forss, Nils Gårder
1099 Acrasia Åhus 1966
1102 Snorkfröken Mats Seldén
Buvenäs, Stillingsön
1967 Jonas Carlson 046 – 511 83
1106 Filuren Uddevalla 1966
1143 Tätatät Gustav Vikene i Beateberg 1968 Christer Parknäs 046 – 58 169
1166 Heksehyl Öckerö 1969
1211 Älvan Veronica Simrishamn Saxemara Tage olsson 1974 Thomas Jeppsson 070 8220135
1231 Joy Lind 1973
1235 Calypso Landskrona 1977 Gösta Rehnstam 046 – 77 56 30
070 – 517 33 64

Plastbåtar

Nummer Namn Hamn / Båtplats Byggnadsort Byggår Ägare Telefon
1249 Anna  Ystad FBcentralen 1977  Pehr-Ola Persson  0411-14859, 0708577609
1260 1976
1300 Grevinden Lomma FBcentralen 1979 Patrick Kjell 040-413915
0704-258219
1304 Fin Fin FBcentralen 1979
1325 Sanne FBcentralen 1981
1336 Ellinor Lysekil 1979 Gunnar Lindqvist 040-472252
0733-365062
1363 (f.d. DEN 1105) Sea Travel Ystad FBcentralen 1998 Håkan Håkansson 0708-11 72 10
1367 Sylvia Landskrona Bengt Larsson 042 – 26 11 70

Danska medlemmar

Nummer Namn Byggnadsort Byggår Ägare Telefon
DEN 21 Olga Svendborgsund Yachtværft 1947 Daniel Bexell 046-133485
DEN 484 Sirius Aashøj Bådebyggeri Køge 1965-67
DEN 864 Pia Folkebådcentralen A/S &Ulrik Pedersen 1983

Båtar som ej är medlemmar längre

Nummer Namn Byggnadsort Byggår Senast kända hamn
1065 Lotten II E. Olsson, Limhamn 1966 Germany – Northsea at the river Elbe and Oste
1026 Frida Gustafsson och Söners Skeppsvar, Landskrona 1970 Helsingfors

Kommentarer avstängda.